Congrats to our National Digital Explorer 2022 winners!


As part of the Learn & Apply track of the National Digital Explorer (NDE) 2022 initiative, Crescent Girls’ School and ICDL Asia organised the NDE National Round and the awards ceremony on 5 August 2022.

This nationwide student competition garnered participation from 745 Singapore primary and secondary students who competed in the first preliminary round. Contestants are tasked to complete the ICDL Application Essentials, Documents and Presentation certification exams over two competition rounds. 

About 90 top students advanced to the final National Round where they have to compete against students to showcase their digital skills and proficiency in office productivity tools.

We are pleased to announce the following Gold, Silver and Bronze Award winners of the NDE 2022 competition:

PRIMARY LEVEL

Gold Award

  • SIVAGUHAN SARAVANAN RAMYA, Queenstown Primary School
  • ATTEENA NG EN HUI, Rosyth School
  • GOH CHING JAYK, Rosyth School
  • LEE YAN HONG, Rosyth School
  • LI YUNTIAN, St Anthony’s Primary School

Silver Award

  • LAM HO PENG, Queenstown Primary School
  • CHANG CONG HAO, BRYAN, Rosyth School
  • CHEW BANG ZHI STEPHEN, Rosyth School
  • HU ENNING, Rosyth School
  • MALCOLM TEO, Rosyth School
  • RICO ANG ZHIHAN, Rosyth School
  • HENG JUN KAI RYAN, Tao Nan School

Bronze Award

  • JESSLYN TAN SHI TING, Pei Hwa Presbyterian Primary School
  • SIN YEW WAI AIDAN, Pei Hwa Presbyterian Primary School
  • FRANCESCO KAI RYUU CHAN DEMEGLIO, Queenstown Primary School
  • KYRAN TAN KAI LOON, Queenstown Primary School
  • XAVIER YUE, Queenstown Primary School
  • JONATHAN SUSILO, Rosyth School
  • SHI LIHE, Rosyth School
  • TIAN CHENYOU, Rosyth School
  • GOH KAI LER CALEB, St Anthony’s Primary School
  • CHIA ZHE CHENG LEWIS, Woodgrove Primary School

SECONDARY LEVEL

Gold Award

  • SAHOO SHRESTHA, Crescent Girls’ School
  • SHLOK RAJNEESH RANA, Global Indian International School Singapore
  • UMAIR MALIK, Global Indian International School Singapore
  • AMAL SANTHOSH, Northlight School
  • ZUHAIRAH MUSFIRAH BINTE MUHAMMAD MUSTAQIM, Northlight School

Silver Award

  • SAKTHI ARADHANA, CHIJ Secondary  (Toa Payoh)
  • STEPHIE OON SHU TING, CHIJ Secondary  (Toa Payoh)
  • SASHEN JEREMIAH MURALI, Clementi Town Secondary School
  • MOHAMMAD NOR HIDAYAT BIN NOR RASID, Kent Ridge Secondary School
  • NOOR AISYAH BINTE MUHAMMED NASSIR, Northlight School
  • LEE MIN JIA, Raffles Girls’ School
  • WANG ZIXIN, Raffles Girls’ School

Bronze Award

  • BASKARAN MADHAN, Anderson Secondary School
  • BORIS DU JINGYUAN, Anderson Secondary School
  • JOLIN PANG YI XUAN, CHIJ Secondary  (Toa Payoh)
  • SHUNMUGA ROGAN S/O RAVINDRAN JOSEPH, Clementi Town Secondary School
  • ALIA SHAKIRA BINTE MASZLAN, Crescent Girls’ School
  • LENNARD GOH YUE LONG, Kent Ridge Secondary School
  • LOH YUE LING, Kent Ridge Secondary School
  • KYRA SEOW KAI HUI, Raffles Girls’ School
  • CAITLIN GABRIELLE TAN SZE HUI, Tanglin Secondary School
  • RAIHAAN ANSARI, Tanglin Secondary School

Congratulations once again to our NDE 2022 winners! Check out the key event highlights and Facebook photo album for more photos!

ICDL – The Digital Skills Standard

Subscribe to our newsletter today to keep up to date with our latest news and events!

Subscribe to our Newsletter